wtorek, 22 stycznia 2013

Złoto faraonów - spóźnione entrée


Zdarzyło się wczoraj, że w porywie entuzjazmu, zapomniałam się i nie przedstawiłam Wam czarnuszki egipskiej w sposób kompletny i wyczerpujący. Mea culpa, przepraszam. Jednak mam nadzieję, że zdołałam Was tym specyfikiem zainteresować, bo na zainteresowanie zasługuje, o  czym wiedziały ikony piękna starożytności – Nefretete i  Kleopatra.  


Źródło: Wikipedia - http://pl.wikipedia.org/wiki/Czarnuszka_siewna 
Swoje właściwości zdrowotne olej zawdzięcza dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych (ok  80%!),  witaminie E, olejkom eterycznym. Ma charakterystyczny smak i aromat, barwę od miodowej do ciemnej, brunatnej.

Według niektórych źródeł królowa Egiptu używała oleju z czarnuszki ze względu na silne właściwości regeneracyjne  - zastosowany bezpośrednio na skórę olej wygładza istniejące zmarszczki i przeciwdziała powstawaniu nowych. Rekomendowany jest dla osób często zażywających kąpieli słonecznych i korzystających z solarium. Wygładza rozstępy. Stosowany na skalp i włosy, wzmacnia cebulki włosowe, przeciwdziała ich wypadaniu.  Także zastosowany wewnętrznie (zalecana dawka: 2 łyżeczki dziennie) poprawia stan skóry, włosów i paznokci.

Nie tylko Kleopatra doceniała właściwości oleju z tego ziółka… Pod jego urokiem miał być też Tutenchamon, który, zgodnie z legendą, kazał nosić zawsze fiolkę oleju z czarnuszki ze sobą na złagodzenie bólu. Butelkę oleju znaleziono nawet w jego grobowcu.  Nie ma w tym jednak nic nadzwyczajnego, bowiem Egipcjanie przygotowując „wyprawkę” dla zmarłych często wkładali olej z czarnuszki wierząc, że złagodzi on ewentualne dolegliwości w życiu po śmierci (stąd określenie „złoto faraonów”). I nie tylko czczący Słońce Egipcjanie doceniali właściwości lecznicze oleju z czarnuszki – specyfik wspominany jest także w Biblii.  
Na koniec dodam, że czarnuszka rośnie nie tylko w Egipcie; występuje także w południowej Europie i Azji, ale to właśnie nasiona czarnuszki egipskiej (Nigella sativa), z których toczony jest olej, mają najsilniejsze właściwości zdrowotne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz