piątek, 25 stycznia 2013

Faceci na wysokich obcasach!


No i znowu daję ponieść się emocjom, zjeżdżając na wertepy „topicowego off-road’u”! J
Źródło: http://www.bbc.co.uk/news/magazine-21151350
Zastanawiałyście się kiedyś kto wynalazł szpilki? Ja nie. Jeśliby ktoś by mnie zapytał, to pewnie odpowiedziałabym, że z pewnością jest wytwór jakiegoś zmanierowanego acz wpływowego estety, dla którego kobiety dobrowolnie oddawały się  fizycznym katuszom, na granicy samookaleczenia. No i byłabym się kolosalnie pomyliła. Wysokie obcasy zostały wymyślone przez mężczyzn dla mężczyzn ze względów praktycznych! Ich prekursorami byli Persowie, którzy podwyższonych obcasów używali do zablokowania stopy w strzemieniu podczas szarży konnej.
Blokada umożliwiała im przyjęcie stabilnej pozycji podczas oddawania strzałów z łuków. Europejscy arystokraci natomiast przyjęli ten „gadżet” w swoim ubiorze na przełomie XVI i XVII wieku jako oznakę męskości J. Mało tego, europejscy panowie najbardziej cenili sobie obcasy czerwone, czego ukoronowaniem był edykt króla francuskiego Ludwika XIV, który ograniczył możliwość noszenia czerwonych obcasów do elitarnej grupy członków sądu. Splendor czerwonych obcasów wynikał z ekskluzywności barwnika oraz z kojarzenia czerwieni z walką.
Moda na wysokie obcasy przeminęła całkowicie w połowie XVIII wieku ze względu na rozpowszechnienie się idei pragmatyzmu. Szpilki jednak zaczęły wracać do łask w połowie XIX wieku wraz z rozpowszechnieniem… zdjęć pornograficznych przedstawiających nagie kobiety na wysokich obcasach. To od tego czasu przyjęło się uważać że, wysokie obcasy dodają kobiecie uroku i zmysłowości.
Jeśli zainteresował Was ten temat, to gorąco polecam cały artykuł dostępny w serwisie BBC.
Jak myślicie – jaka będzie dalsza ewolucja szpilek? Jaką rolę spełniać będą jeszcze w dziejach ludzkości? J

Pozdrawiam!

1 komentarz: