sobota, 12 stycznia 2013

Kozieradka - trochę historii,mitów i teorii


Utrzymując  tematykę pielęgnacji włosów w  starożytnym Egipcie chciałabym napomknąć to roślince, które robi niezłe zamieszanie w blogosferze, a mianowicie o kozieradce.
Żeby oszczędzić Wam ewentualnego googlowania na temat w/w niepozornej zieleniny, poniżej podaję trochę rzeczowych i ciekawych informacji nt. systematyki i właściwości, zaczerpniętych z serwisu Portal Wiedzy( http://portalwiedzy.onet.pl/73805,,,,kozieradka_pospolita,haslo.html ).

Kozieradka pospolita, boża trawka (Trigonella foenum-graecum), roślina jednoroczna z rodziny motylkowatych, pochodząca z południowo-wschodniej Europy, Azji Mniejszej i zachodnich Indii. Kozieradka była używana w starożytnych Chinach, Indiach, Egipcie i Grecji jako pożywienie, pasza dla zwierząt i lek. Prażone nasiona spożywano jako pokarm wzmacniający i odmładzający a na Bliskim Wschodzie tuczono nią kobiety w haremach (może stąd mit, że spożywanie wywaru z nasion kozieradki skutkuje powiększeniem piersi? Mit, bo próbowałam, nie działa ;) – przyp. Mapa Piękna). Używana była do leczenia gorączki i wysokiego ciśnienia krwi. Uprawa kozieradki rozpowszechniła się w Zachodniej Europie wraz z rozwojem zakonów benedyktynów. Stosowano ją wewnętrznie na choroby kobiece, płuc, wątroby lub nerek oraz zewnętrznie w leczeniu ran i chorób skórnych. Obecnie jest rośliną uprawianą, również w Polsce, w niewielkich ilościach na żyznych, lekkich glebach. (…)
Owocem jest do 20 centymetrów długi nasienny strąk zawierający nasiona twarde, romboidalne albo jajowate, zielonożółte lub żółtobrązowe (to właśnie nasiona są wykorzystywane do przyrządzania osławionej wcierki do włosów – przyp. Mapa Piękna). Roślina posiada gorzki smak i specyficzny aromat (na tyle specyficzny, że ja używam jej wyłącznie przed myciem – przyp. Mapa Piękna).

Kozieradka pospolita
Źródło: wikipedia

Surowcem leczniczym są nasiona kozieradki. Posiadają one do 30% substancji śluzowych, flawonoidy, saponiny, białka, tłuszcze, gorycze, sole mineralne (potas, sód, magnez, wapń, kobalt, mangan, fosfor, cynk, krzem, siarka, żelazo, miedź), witaminę PP, hormony sterydowe (na forach fanów siłowni  - ja fanką nie jestem, wpadłam tam surfując za kozieradką – kilkakrotnie znalazłam rekomendację na kozieradkę jako substytut regularnych odżywek na przyrost masy mięśniowej – przyp. Mapa Piękna), olejek eteryczny i inne związki. W celu optymalnego wykorzystania składników czynnych, nasiona kozieradki muszą zostać sproszkowane lub roztarte. Kozieradka jest stosowana zewnętrznie jako lek śluzowy przy ropnym zapaleniu skóry, czyrakach, żylakach lub do płukania gardła. Preparaty z kozieradki stosowane wewnętrznie usprawniają procesy trawienia i przyswajania pokarmów oraz zwiększają aktywność układu odpornościowego (…).
W kuchni kozieradka stosowana jest do przyprawiania serów i stanowi składnik niektórych przypraw np. curry (no i wszystko jasne… - przyp. Mapa Piękna). W kosmetyce jest stosowana do odżywczych maseczek kosmetycznych lub leczenia łojotoku, trądziku i stanów zapalnych skóry".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz