niedziela, 3 lutego 2013

Tradycje gejsz: Nihongami

Źródło: www.paranormalne.pl
Zgodnie z zapowiedzią, dzisiaj przenosimy się do kraju Kwitnącej Wiśni. Będzie kolorowo, zmysłowo i aromatycznie.  Zapraszam!
 
Niniejszy post jest pierwszym z cyklu nt. pielęgnacji włosów przez mistrzynie subtelności i wdzięku – japońskie gejsze, zwane też geiko. Na samym wstępnie należy pożegnać stereotyp gejszy jako synonimu japońskiej kurtyzany. Te ostatnie to tzw.  yujo, wyspecjalizowane w sprawianiu fizycznej przyjemność mężczyznom. Gejsza natomiast to przede wszystkim wysoko wykwalifikowana artystka (geisza = gei – „sztuka” + sza – „wykonawca”), ceniona za kunszt wykonywanych sztuk (tj. taniec, parzenie herbaty, śpiew czy układanie kwiatów), a ich towarzystwo nadawało splendoru prywatnym przyjęciom.

Aby zostać gejszą należy przejść kompleksowe i żmudne szkolenie. Nieraz dziewczynki od najmłodszych lat przygotowywane są do tej trudnej roli. Do momentu uzyskania tytułu geiko, kandydatki przechodziły przez kolejne stadia: shikomi-san, minarai-san, po czym praktykantki były mianowane na maiko. Podczas dwóch pierwszych wymienionych stadiów edukacji ważne było, aby dziewczynki zapuściły włosy na tyle długie, aby przystępując do roli maiko mogły zaplatać je w obowiązujące uczesania (nihongami).
Maiko były uznawane za geiko przeważnie ok. 21 roku życia, ale moment mianowania był  ustalany indywidualnie w zależności od uzdolnień i edukacji odebranej przez daną kandydatkę. Dopuszczalne też było, że kobieta stawała się gejszą bez gruntownej i wieloletniej edukacji, ale te były zdecydowanie mniej cenione.  
Co ciekawe – maiko obowiązywało pięć sposobów uczesania w zależności od stażu, a poza sposobem upięcia włosów, fryzury różniły się także kolorystyką wpiętych wstążek  oraz ozdobami  kanzashi, które zmieniały się w zależności od miesiąca i pór roku. Wspomniane sposoby upięcia to: wareshinobu, ofuku, sakkou, katsuyama i  yakko-shimada. Ostatnie dwa uczesania były stosowane na specjalne okazje przez starsze maiko, natomiast sakkou był zaplatany na uroczystość mianowania na geiko.
Sposoby upięcia włosów różnicowały nie tylko aspirantki do tytuły geiko. Różne uczesania stosowane były w zależności od stanu cywilnego, statusu społecznego oraz okresu historycznego, co przedstawia schemat poniżej:
 
 
 
Legenda do schematu:
1. 長船 Osafune – uczesanie żony samuraja
2. 片はずし Katahajishi  – uczesanie zamężnej kobiety z wyższych klas społecznych oraz żony samuraja
3. 櫛巻きKushimaki – popularne uczesanie gejsz w erze Edo
4. 先笄 Sakkou – upięcie świeżo upieczonej mężatki, senior maiko  
5. 貝髷 Kaimage – popularne uczesanie gejsz w erze Edo
6. しの字 Shinoji aka 島田崩し shimada kuzushi  uczesanie kobiet z niższych warstw społecznych w okresie szogunatu.
7. 銀杏返しIchogaeshi aka しんじょちょう shinjocho   upięcie bardzo popularnne w erze Meiji wśród kobiet w różnym wieku, przeważnie stosowane przez niezamężne córki samurajów, gejsze i yujo.
8. 立兵庫 Tatehyougo aka 唐輪 karawa – upięcie stosowane przez kobiety w okresie Muromachi; głównie przez yujo i członkinie niskich klas społecznych.
9. 丸髷 Marumage  – odmiana  katsuyama chociaż oba terminy są stosowane zamiennie. Uczesanie modnych mężatek i yujo.
10. 三輪髷 Mitsuwage   prawdopodobnie odmiana ichogaeshi, najczęściej noszone przez niezamężne kobiety, które nie mogły nosić katsuyama lub marumage.
11. 横兵庫 Yokohyoko – niesławne upięcie wysoko postawionych  oiran (japońska kurtyzana). Jest to prawdopodobnie odmiana  ichogaeshi.
12. 結い綿 Yuiwata – jedna z najbardziej młodzieńczych form noszenia shimada (rodzaj szpilki do włosów), najczęściej noszone przez niezamężne dziewczyny oraz hangyuko (maiko z Tokio)
13. 高島田 Takashimada  – odmiana shimadamage stosowana zwłaszcza przez panny młode oraz gejsze. Jedna z najstarszych form  nihongami,  prawdopodobnie najbardziej popularna na przestrzeni wieków.
14. 潰し島田 Tsubushishimada – wariant  shimadamage; przeważne stosowany przez gejsze i yujo.
15. 梅擬 Umemodoki aka お染 osome  – nazwa wzięta od imienia prawdziwej dziewczyny, która została bohaterką popularnego kabuki (rodzaj klasycznego teatru japońskiego).
16. 下げ髪 Sagegami  – stosowane przez żonę szoguna oraz żony najwyżej postawionych mężów stanu.
 
Ciekawskim polecam artykuł dostępny w serwisie immortalgeisha.com
 
C.D.N.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz