niedziela, 7 lipca 2013

Ajurwedyczne dosze - przez dietę do zdrowia i piękna

Na pewno każda z Was zastanawiała się dlaczego jedni mogą opychać się wysokoenergetycznymi smakołykami całkowicie „bezkarnie” podczas gdy inni każdą nadprogramową kalorię odnotowują na wadze. Odpowiedź niestety (?) nie zawsze jest oczywista, nie wszystko da się wytłumaczyć poziomem aktywności fizycznej czy wiekiem. Jedną z możliwych odpowiedzi przynosi ajurweda, nauka o życiu pochodząca z Indii i licząca sobie już ponad 5 tysięcy lat.

Ajurweda wyróżnia trzy typy energii (tzw. dosz), które mogą występować samodzielnie lub w różnych proporcjach w obrębie każdego człowieka. W celu zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia, każdy powinien określić swój typ energetyczny i zastosować się do pewnych zasad równoważenia swojej energii życiowej m.in. poprzez odpowiednią dietę.  Co ciekawe, wspomniane typy energetyczne determinują właściwości naszej skóry czy włosów. Każdy z energetycznych  typów włosów ma naturalnie inne zalecenia dotyczące pielęgnacji (o czym w następnym poście :) ).

Ale do rzeczy! Poniżej przedstawiam uproszczoną charakterystykę typów idealnych wspomnianych dosz: 

1. VATA. Domena przestrzeni i powietrza. Występuje u osób ekstra-szczupłych i hiper-aktywnych,  fanów dobrej zabawy, wylewnych rozmów (przemów ;) i nieregularnego trybu życia. Osoby o dominującej energii vata posiadają suchą skórę i włosy. W przypadku nierównowagi vaty skóra robi się jeszcze bardziej sucha, zwiotczała, a końcówki włosów rozchodzą się na wszystkie strony świata.

Dieta takich „typów” powinna składać się z produktów wodnistych i olejów (w celu zneutralizowania naturalnej suchości) oraz ciepłych i gorących pokarmów.

2. PITTA. Połączenie ognia i wody. Ten ciekawy typ charakteryzuje także osoby szczupłe, o bardziej atletycznej budowie ciała i zamiłowaniu do współzawodnictwa oraz przewodnictwa oraz apetycie… na życie J. Wizualnie można je rozpoznać po cienkich i prostych włosach. Brak równowagi pitta można rozpoznać po stanach zapalnych skóry, trądziku, raku skóry.

Osoby o dominującym typie energii pitta powinny jeść potrawy chłodzące, soczyste i słodkie.

3. KAPHA. Energia wody i ziemi. Osoby tego typu są niezawodne, delikatne i wyrozumiałe. Charakteryzuje je także łatwość przybierania na wadze, za to cieszą się grubą i gładką skórą. Włosy mają z reguły grube, falowane, z tendencją do przetłuszczania.  W odróżnieniu od „vatowców”, osoby tego pokroju powinny spożywać produkty suche, lekkie i dobrze przyprawione.

Częste przeziębienia i problemy z zatokami są charakterystyczną oznaką braku równowagi energii.


Zdaję sobie sprawę, że powyższa charakterystyka jest niedoskonała, bo zbyt uproszczona, ale jeśli ten temat Was zainteresował, to polecam zrobienie sobie testu sprawdzającego dominujący typ energii, który znajdziecie tutaj: http://www.jiva.com/ayurveda/about-ayurveda/vpk.html Według testu jestem pitta. Wg mnie jestem vata-pitta ;)

Po zdiagnozowaniu swojego typu zachęcam do zapoznania się z zaleceniami dietetycznymi, które z kolej znajdziecie tutaj: http://www.zdrowylink.pl/zdrowie/ajurweda/ajurwedyjskie-dosze-vata-pitta-kapha


Ciekawa jestem Waszych refleksji :)

2 komentarze:

  1. Z testu wyszło mi, że jestem Pittą, jednak z opisu bardziej wynika Kapha :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Podobnie jak u mnie - wynik testu jest zbyt jednoznaczny. Dlatego dobrze jest przypatrzeć się zaleceniom dietetycznym i sprawdzić co najlepiej dla nas działa :)

      Usuń