poniedziałek, 20 lipca 2015

Jak działa arganyl

W tym poście wprowadzającym pisałam, że arganyl jest wyciągiem z liści arganowca (z nasionami owoców, z których tłoczony jest olejek ma więc wspólne tylko gałęzie), zbieranych zgodnie z polityką ochrony drzewa arganowego, wpisującą się w ramy zrównoważonego rozwoju.  

Arganyl jest substancją relatywnie mało znaną, ale z wielkim potencjałem - wysoką zawartością polifenoli. Arganyl wykazuje działanie przeciw-starzeniowe, ponieważ:
 1. działa przeciwko nadmiernemu procesowi rozpadu włókien elastycznych (kolagen i elastyna) budujących naszą skórę. Rozpad tych włókien jest procesem naturalnym i pożądanym, ale wraz z wiekiem, jakimś feralnym trafem, przestaje być odpowiednio równoważony przeciwdziałającymi enzymami stąd nasze skóry wiotczeją. Proces ten jest intensyfikowany poprzez ekspozycję na działanie promieni UV B-)
 2. eliminuje wolne rodniki (odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry).


Jego działanie zostało udowodnione zarówno w badaniach klinicznych, jak i w teście konsumenckim. 

Jak dotąd, nie znalazł zastosowania w kosmetykach do włosów :) Jak dotąd, praktycznie w ogóle nie jest rozpowszechniony w kosmetykach pielęgnacyjnych do twarzy czy ciała

Jaką przyszłość obstawiacie dla arganylu? Czy zrobi taką furrorę jak olejek? :)

Dla spragnionych źródła: opracowanie dot strategii rewitalizacji arganowca, właściwości arganylu oraz olejku arganowego znajdziecie tutaj: http://www.sidiyassine.com/documents/science/ls_argan_program_-_sofw_10_2005.pdf


Pozdrawiam!


PS Zupełnie nie jestem w stanie się pogodzić z tym, że niejako "naturalnie z wiekiem" zaczyna wiotczeć nam skóra, która wcześniej równie "naturalnie"  była sukcesywnie odbudowywana! Na pewno można coś jeść albo pić, co ten "naturalny" balans utrzymuje :) Przeraża mnie tylko myśl, że być może, żeby utrzymać ten balans, właśnie należy czegoś nie jeść albo nie pić... ;)
4 komentarze:

 1. Fajnie dowiedzieć się czegoś nowego! Zaraz zabiorę się do wyszukiwania większej ilości informacji o tym składniku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jak? Udało się coś znaleźć? Może już jakieś gotowe produkty? :)

   Usuń
 2. Przypuszczam że prędzej czy później będzie o nim głośno. Producenci co rusz wymyślają coś nowego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewątpliwie :) Producenci i organizacje różnego typu działające na rzecz ochrony arganowca i zrównoważonego rozwoju nie pozwolą tematowi zaginąć w otchłani kosmetyki ;)

   Usuń